сряда, 23 април 2014 г.

Българското народно творчество е неизмеримо, необятно. То съдържа битието, културата и нравите на народа ни. Нашият фолклор съдържа възможно най-подробната и най-истинската история, от създаването му, до наши времена.
Най-важната предпоставка за съществуването на един народ е това, той да има история, но не каква да е история, а чиста, истинска, неподлежаща на съмнение. Българският народ е с много дълга история, която се съдържа в нашите песни, танци, ритуали, обичаи и разкази.
Задача с доста повишена трудност е тази, чието решение е да съхраним историята от извора. С повишена трудност е, защото голяма част от тези, които я знаят, вече не са между живите, а тези които са между живите са на доста напреднала възраст. Често забравят основни, много важни неща, без които е невъзможно или много трудно да се “подреди пъзела”. Много от тях имат сериозни заболявания, които не позволяват дълъг и пълноценен разговор в детайли. Други пък имат старчески заболявания, като: слаб слух, склероза и др.     
Тази трудност, за предаване на историята от поколение на поколение е възникнала от това, че дълго време хората не са се интересували от истинската ни история, много малко хора и сега се интересуват и това е проблем, защото така тя се затрива. След време когато нашите последователи искат да научат истинската история, подочули от тук и там по нещо, няма да успеят защото ние, техните предшественици няма да сме наясно и тогава ще съжаляваме, но ще е твърде късно.
Въпреки всичко съществуват още възрастни хора, които имат желанието да предадат историята и опита си на нас, по младите. Съществуват и млади, такива от нашето поколение, които задълбочено се интересуват от това, което възрастните могат да ни предадат. В следващите страници съм се опитал максимално да предам това, което Минко Костадинов Димитров с най-голямо желание ми разказа.

Николай Гурбанов
Настоящото пособие е създадено с цел, да бъде в помощ на диригентите, работещи с народни хорове и търсещи нови пиеси, за обогатяване репертоара на своя състав.
            В сборника са събрани творби на автори от различни поколения – утвърдените майстори и техните последователи. Произведенията са разнообразни и различни по своя характер и стил. Богатата палитра от опуси, обработени от две, даже три поколения творци (композитори, аранжьори) предоставя възможност за разнообразен избор на диригента, съобразно интересите му и възможностите на състава, с който работи.
            Предвид това, че в България много рядко се съставят подобни сборници с учебна цел, насочени предимно към ученици и студенти, „Пeсни за народен хор от съвременни автори“ ще обогати библиотеките и на средните музикални училища, училищата с интензивно изучаване на български фолклор, висшите учебни заведения, читалищата и всички останали по – големи библиотеки в страната.
            Съдържанието на сборника се състои от произведения на автори, чиито творби заемат немалка част от репертоара на най-изявените и доказали себе си, във високохудожественото майсторство хорове, в страната и чужбина: Николай Стойков, Костадин Бураджиев, Ангел Добрев, Красимир Кондов, Петър Крумов, Атанас Илиев, Пламен Арабов и др. Както и творбите на по – младите творци, голяма част от които са доказали и продължават много сериозно да доказват своите професионални творчески качества, като: Димитър Христов, Стоян Пауров, Владимир Владимиров, Ганчо Гавазов, Николай Балабанов и др.
От съставителя

Цена: 13 лв.
Народни песни с клавирен съпровод” е сборник, съдържащ 23 автентични и авторски народни песни. Помагалото е създадено с учебна цел, предназначено за ученици, студенти и преподаватели.
            Песните публикувани в настоящия сборник, са събирани въз основа на научни експедиции, които авторът е провел във Варненския  регион, Старозагорски и Ямболски окръг. Тези песни, съществуват днес, благодарение на хора, успяли да запазят българското фолклорно наследство, автентично, така както техните родители и роднини са им го завещали, а те са:

Ø   Тонка Николова Чолакова – село Арнаутито, област Стара Загора, родена на 11.09.1932 г.
Ø   Мита Стоянова Петрова – село Ветрино, област Варна, родена на 03.01.1948 г.
Ø   Донка Иванова Колева – село Новоселец, област Нова Загора.

            За създаването на настоящото пособие, изказвам дълбоката си благодарност и признателност на един изключително талантлив, високоинтелигентен и образован специалист в областа на музиката – Наньо Чолпанов, както и на  Йордан Весков Иванов от село Аврен (Варненско) и Живко Кирилов Желев от село Челник (Ямболско), с помощта на които бяха осъществени някои от научните експедиции.
            Прекланям се пред всеотдайността, съпричасността, таланта и труда на двама неуспорими авторитети, доказали многократно своите качества и умения във сферата на Българското народно творчество,  това са: доцент д-р Костадин Бураджиев и Данка Цветкова. Сърдечно им благодаря за безрезервната подкрепа във всички мои начинания. Благодаря им за това, че непрестанно ме напътстват и не пестят от знанията и усилията си, за да ми помагат да се развивам пълноценно.
            Искренно се надявам сборникът ”Народни песни с клавирен съперовод” да е полезен на  младите и вече утвърдени таланти, в областа на българския фолклор.

Апелирам да не се злоупотребява с песните! С най-голямо удоволствие бих помогнал на таланти, желаещи да изграждат и утвърждават свой, личен репертоар!

Цена: 20 лв.

събота, 19 април 2014 г.

ВЕЛИКДЕНСКИ КОНЦЕРТ НА НИКОЛАЙ ГУРБАНОВ

Концерт на Николай Гурбанов и оркестър "Зорница" с ръководител Георги Събев.

20 април 2014 г. - 13:00 ч.

село Ветрино, област Варна

Първи самостоятелен албум "Феникс" на Николай Гурбанов.
Продукция, съдържаща 13 народни песни, основно от Тракийската фолклорна област. В албума са включени песни и от Варненския регион и източна Тракия.
Песните в албума са с авторска намеса на известния варненски кавалджия, педагог, композитор и диригент - Димо Железов, а аранжиментите са освен негови и на Борис Иванов.
Продуцент и издател на продукцията е Музикална компания "Sunrise marinov"

Цена: 10 лв.